Kanada'da Dil Eğitimi Alırken Dikkat edilmesi gerekenler...

Kanada tarımında Arap sermayesi

kanada-tariminda-arap-sermayesi


22 Nisan 2015 Çarşamba 17:46

Kanada Federal Hükümeti’nin son yasal düzenlemesi ile tekel yapısına son verilen Kanada Hububat Kurulu’nun çoğunluk hisseleri, son satışla Suudi Arabistan’ın tarımsal yatırım alanındaki en büyük şirketi SaudiAgriculturalandLivestockInvestmentCompany (SALIC) firması ile Hollandalı BungeLimited’in ortak şirketi Global GrainGroup’a (G3) geçti.  Kurulun yüzde 49,9 hissesi ise Kanadalı hububat üreticilerinde kaldı. G3 şirketi, çoğunluk hisselerini, Kanada Hububat Kurulu’na 250 milyon dolarlık yatırım yapma taahhüdü karşılığında aldı.

Kanada Tarım Bakanı GeryRitz, yaptığı açıklamada, son düzenlemenin ve gelinen noktanın, Kanada çiftçisi için büyük kazanç olduğunu kaydetti. Kurul üzerindeki tekelin kaldırılmasıyla, hiçbir şeyin uzağa gitmeyeceğini bildiren Ritz, şirket merkezinin de Winnipeg’de kalmaya devam edeceğini, bunun eyalet ekonomisi için ayrı bir kazanç olacağını ifade etti.

Kanada Federal Hükümeti, 2011 yılında aldığı bir kararla Kanada Hububat Kurulu’nun hububat pazarlamasındaki tekeline son vermişti. Kararda, 2016 yılına dek, hükümet temsilcileri ve seçilmiş çiftçi üyelerle yönetilmesi kararlaştırılan kurulun, 2017’den itibaren tamamen özelleşmesi hükme bağlanmıştı.


Haber okunma sayısı: 1391

Haberin etiketleri:

kanada, arap, tarım


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

ANKET

Sizce Kanada'nın En Yaşanılır Şehri Neresi ?

Sizce Kanada'nın En Yaşanılır Şehri Neresi ?

Ankete Katıl Sonuçlar