Kanada'da Dil Eğitimi Alırken Dikkat edilmesi gerekenler...

Kanada Devleti Biyometrik Tarama Başlattı

Kanada Devleti, anti-terör önlemleri kapsamında 29 ülkenin vatandaşlarından Kanada'ya gelmek isteyenlere biyometrik tarama uygulaması başlattı.
06 Haziran 2015 Cumartesi 17:14

 Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper, Toronto'da yaptığı açıklamada, uygulamanın, Afganistan, Arnavutluk, Cezayir, Bangladeş, Burma, Kamboçya, Kolombiya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Mısır, Eritre, Haiti, İran, Irak, Jamaika, Ürdün, Laos, Lübnan, Libya, Nijerya, Pakistan, Filistin, Suudi Arabistan, Somali, Sudan (Güney Sudan), Sri Lanka, Suriye, Tunus, Vietnam ve Yemen vatandaşları için başlatıldığını söyledi.

Bu uygulamayla 2019 yılına kadar, eldekilere ilaveten 2,9 milyon kişinin daha biyometrik bilgilerine ulaşmayı planladıklarını ifade eden Başbakan Harper, ellerindeki bilgileri terörizmin önlenmesi amacıyla başka ülkelerle paylaştıklarını, oluşacak yeni verilerle bu imkanın daha da gelişeceğini kaydetti.

Uygulamaya ABD ve Batı Avrupa ülkeleri vatandaşlarının dahil olmadığını söyleyen Harper, "Sahte isim gösterebilirsiniz, sahte belgeler sunabilirsiniz ama sahte parmak izi veremezsiniz. Bu uygulama ile vizeye başvuranla Kanada'ya gelenin aynı kişi olduğundan da emin olacağız" dedi. Başbakan Harper, toplanacak bilgilerin Kanada devleti güvencesi altında olacağını ifade etti.

Uygulama kapsamında, Kanada'ya kanada vizesi alarak  , çalışma, okuma ya da geçici ikamet için gelecek bu ülkelerin vatandaşlarından, belirlenen standartlarda fotoğraf ile 10 parmağın dijital izleri alınacak. Güvenlik soruşturması sonrasında ilave bilgilere ihtiyaç duyulursa, başvuru sahibinden daha fazla bilgi ve belge talep edilecek. Söz konusu uygulama 14-79 yaş arasındakileri kapsayacak. Başvuru sahipleri, talep ettikleri vize için ödeyecekleri ücretin yanı sıra, 85 Kanada doları da biyometrik tarama ücreti verecek. Başvurularda, peçe kullanan Müslüman kadınların yüzlerini açmaları şart koşulurken, başörtülü fotoğrafın kabul edileceği belirtildi.

Haber okunma sayısı: 1018Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

ANKET

Sizce Kanada'nın En Yaşanılır Şehri Neresi ?

Sizce Kanada'nın En Yaşanılır Şehri Neresi ?

Ankete Katıl Sonuçlar