Kanada'da Dil Eğitimi Alırken Dikkat edilmesi gerekenler...

Kanada Vizesi Nasıl Alınır 2016

kanada-vizesi-nasil-alinir-2016

Yeşil (Hususi) Pasaport veya Bordo (Umumi) Pasaport sahipleri için Kanada Devleti “ kanada vize başvurusu” yapmanız gerekiyor. Kanada Vizesi Başvurusu için yapılması gereken işlemler ülkelere göre az veya çok farklı olabilir ama genel hatlarını itibariyle Kanada vizesi başvurusu için istenen evrakları aşağıda sıralamaya çalıştık. Kanada Vize Merkezi olarak burada yazdığımız bilgiler turistik – gezme – kısa süreli bulunmayı amaçlayan ziyaretler için gereken işlemleri kapsamaktadır. Yerleşmek, iş görüşmesi, fuar ziyareti, ticari bağlantı, davet, çalışmak, transit geçiş vizesi, yurtdışı görev, okumak, sağlık gibi nedenlerle yapacağınız vize başvurularında istenecek belgeler farklıdır. Bu belgeleri kanada vize merkezinden yada, büyükelçilik internet sitesinden veya vize danışmanından kontrol etmeniz işinizi daha çabuk bitirmenize yardımcı olacaktır.
04 Şubat 2016 Perşembe 17:22

Kanada Vize başvurusunda sizden belgeleri isteyenler kişiler değil, devletlerdir. Hangi belgelerin gerekli – zorunlu olduğuna ben veya siz değil, gitmek istediğiniz ülke karar veriyor. Kanada Vizesi için istenilen belgeler konusunda konsolosluklardaki görevlilerin yapabilecekleri bir şey yok, kurallar neyse görevliler onu uyguluyorlar. Bu nedenle istenen belgeleri tam ve eksiksiz olarak hazırlamanız gerek. Bazen Kanada Vize Memurları  farklı belgeler veya aşağıdakilere ek belgeler isteyebilir. 

 

 

Kanada Vizesi nasıl alınır? 

Belgelerinizi tam olarak hazırlamanız; malınızın mülkünüzün olması; konumunuz, durumunuz kanada vizesi alabileceğiniz anlamına gelmez. Onlarca kez yurtdışına gitmiş kişilerin bile uçak bileti tarihinde hata yaptığı veya yanlış adres verdiği ve benzeri nedenlerle vize alamadığı oluyor. Belgelerinizi tam ve düzgün hazırlayıp kanada vize başvurusu yapın.

 

Bizim önerimiz, vize başvurunuzu vize danışmanı ile yapın, az bir masraf karşılığında size zaman kazandırır.

 

Yurtdışına çıkışta kanada  vize başvurusu aşamaları

 

A- Kontrol: Kanada Vize başvurusu için eldeki belgelerinizi kontrol ettiniz mi?

B- Randevu: Kanada  Vize başvurusu için randevu alınması gerekiyor mu?

C- Belgeler: Kanada  Vize başvurusu için herkes için gereken ilk 10 belge neler? Hangi belgeleri hazırlamam gerekiyor?

D- Ödeme: Kanada  Vize ücreti ödemesini nereye yapacaksınız?

E- Başvuru: Kanada  Vize başvurusuna – görüşmeye gitmek

 

 

A- Kontrol: Kanada Vize başvurusu için eldeki belgelerinizi ve kendi sicil durumunuzu kontrol ettiniz mi?

 

1- Kanada vize uygulamasını kontrol etmelisiniz. 

2- Elinizde pasaportunuz yoksa pasaport başvurusu yapmanız gerek. 

3- Pasaportunuz 10 yıldan eski ise vize alamazsınız, pasaportunuzu yenilemeniz gerekli. 

4- Pasaportunuz Kanada çıkış tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerli olmalıdır, değilse pasaportunuzu yenileyin. 

5- Geçerlilik tarihi biten pasaportların süresi uzatılmıyor, yeniden pasaport çıkartıyorsunuz. 

6- Eski tip pasaportlar (barkod – çip olmayanlar) Nisan 2014’te geçersiz oldu. Yani bu pasaportlarınızla yurtdışına çıkamazsınız, yeni pasaport çıkartmalısınız. G

7- Kanada Vize fotoğrafı ile pasaport fotoğrafı ölçüleri birbirinden farklıdır, fotoğraf çektirirken “ Kanada vizesi için fotoğraf çektiriyorum” diyerek belirtin. Ülkeler arasında bile milimetrik olarak fotoğraf farkı vardır.

8- Kanada Büyükelçiliğne  vereceğiniz tüm belgelerin fotokopilerini de hazırlayın.

9- Her ülke kendine göre bir prosedürle vize işlemi yapmaktadır. Konsoloslukların istediği dilekçe tipi, belge ve bilgiler farklı olmaktadır. Kanada Vize danışmanı ile başvuru yapmanız zaman ve para kaybetmenizi engeller.

10- Hakkınızda açılmış eski bir dava, ödemediğiniz bir maliye – vergi – SSK para cezası veya benzer bir nedenle yurtdışı çıkış engeliniz – yasağınız varsa; vize alabilseniz bile gümrük kapısındaki pasaport kontrolünde bu anlaşılıyor ve çıkış yapamıyorsunuz. Adli sicil, adliye veya bir karakoldan bunu kontrol ettirebilirsiniz.

11- 19 yaşından gün almamış genç kişiler kendi başına, anne – baba (ebeveyn) muvaffakatnamesi (onaylama belgesi) olmadan kanada vize başvurusu yapamaz ve yurtdışına çıkamaz. Bu genç, ebeveynlerden birisi ile yurtdışına çıkıyorsa diğerinin, tek başına çıkıyorsa ikisinin de muvaffakatnamesini almak zorundadır.

 

B- Randevu: Vize başvurusu için randevu alınması gerekiyor mu?

 

Kanada Vize başvurusu için randevu almanıza gerek yoktur.

 

C- Belgeler: Kanada Vize başvurusu için herkes için gereken ilk 10 belge neler?

 

Turist olarak Kanada’ya  gidecekseniz bir tura katılıyorsunuz veya kendiniz gezmek için gidiyorsunuz

Tura katılıyorsanız bununla ilgili seyahat acentanız size ilk 4 maddedeki şu belgeleri vermeli:

1- Kayıt formu: Katılacağınız turun programı ve başvuracak kişilerin kimlik bilgileri, turun başlangıcı, süresi, içeriği, fiyatı gibi bilgilerin bulunduğu kayıt formu.

2- Ulaşım belgesi: Uçak rezervasyonu – uçak biletiniz veya gemi – feribot biletiniz veya otobüs – tren biletiniz.

3- Konaklama belgesi: Kalacağınız süreyi ve kalacağınız oteli gösteren, otel onaylı konaklama belgesi.

4- Yurtdışı seyahat sigortası: Avrupa veya tüm Dünya olmasına göre değişen, en az 30.000 Euro teminatlı, gideceğiniz ülkeyi, kalacağınız süreyi kapsayan yurtdışı seyahat sigortası.

Kendi başınıza gidiyorsanız yukarıdaki bu işlemleri yaptırmanız (uçak, otel, sigorta) ve belgeleri hazırlamanız gerekir.

5- Dilekçe: Seyahat edecek kişi tarafından Kanada konsolosluğuna hitaben, el yazısı ile nereye, ne zaman, neden gideceğini ve masraflarını kimin karşılayacağını belirten dilekçe yazması gerekir.

6- Kanada Vize başvurusu için fotoğraf: 2 adet, arka fonu beyaz, 3,5 x 4,5 cm boyutlarında, son 6 ay içinde çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren (0 yaş çocuklar için de aynen geçerli) şekilde olmalı. Tam karşıdan çekilmeli, kişinin başı açık, gözlüksüz, saçlar toplanmış, ağız kapalı, yüz donuk ifade ve başınız dik olmalı.

7- Mali durum: Ekonomik durumunuzu gösteren ruhsat, tapu, banka cüzdanı gibi belgelerinizin aslı veya banka onaylı kopyası. Banka – hesap cüzdanınız vize başvuru tarihinden 5 iş günü önce işletilmiş olmalı ve banka hesabınızda en az 3000  Cad karşılığı TL / döviz cinsinden para bulunmalı. Hesabınızın son 6 aylık hareket durumunu gösterecek şekilde banka cüzdanınız olmalı veya banka hesap dökümünüzün çıktısını alıp bankaya kaşelettirin.

8- Kredi kartınız: Kredi kartınızın veya kartlarınızın son 3 aylık ekstrelerinin / dökümlerinin fotokopileri.

9- İkametgah belgesi istenmemektedir

10- Nüfus kaydınızın belgesi: İlçe nüfus müdürlüğünden tam vukuatlı aile toplum kaydı dökümü alıyorsunuz. Bu belge ücretsizdir. Hollanda, Almanya, Fransa, Amerika (ABD), İngiltere gibi ülkeler vize başvurularında bu belgeyi istiyor.

 

Özel bir kuruluşta çalışanlar, serbest çalışanlar, maaşlı çalışanlar için kanada vize başvurusu evrakları

 

İlk 10 maddeye ek olarak

 

11- Umumi Pasaport / Bordo Pasaport sahiplerinin vize almaları gerekiyorsa pasaportlarındaki 1 (barkodlu), 2 – 3 numaralı (fotoğraflı) sayfaların ve önceden aldıkları vizeler varsa vize sayfalarının fotokopilerini çektirmeli.

Hususi Pasaport / Yeşil Pasaport sahiplerinin  pasaportlarındaki 1 (barkodlu), 2 – 3 numaralı (fotoğraflı) sayfaların ve önceden aldıkları vizeler varsa vize sayfalarının fotokopilerini çektirmeli.

12- İşyeri yazısı: İşyerinde çalıştığını gösteren, vize tarihlerini kapsayacak şekilde izinli olduğunu belirten yazı.

13- İşyeri kaydı: İşyerinin ticaret odası kayıt ve faaliyet belgelerinin yeni tarihli aslı ve fotokopisi

14- İşyeri faaliyeti: İşyerinin sicil gazetesi kuruluşu veya güncel biçimi

15- İşyeri yetkilisi: İşyeri sahibinin imza sirküsünün fotokopisi

16- İşyeri aktifliği: İşyeri vergi levhası fotokopisi

17- Kişinin sosyal güvencesi: Kişinin SSK işe giriş bildirgesi fotokopisi

18- Kişinin güvencesinin sürekliliği: Kişinin son 4 aylık SSK prim bildirgesi

19- Kişinin gelir durumu: Kişinin son 4 aylık maaş bordrosu

 

Kamu kuruluşunda çalışanlar, devlet dairesinde çalışanlar kurum personeli için vize başvurusu evrakları

 

İlk 10 maddeye ek olarak

11- Umumi Pasaport / Bordo Pasaport sahiplerinin vize almaları gerekiyorsa pasaportlarındaki 1 (barkodlu), 2 – 3 numaralı (fotoğraflı) sayfaların ve önceden aldıkları vizeler varsa vize sayfalarının fotokopilerini çektirmeli.

Hususi Pasaport / Yeşil Pasaport sahiplerinin vize almaları gerekiyorsa pasaportlarındaki 1 (barkodlu), 2 – 3 numaralı (fotoğraflı) sayfaların ve önceden aldıkları vizeler varsa vize sayfalarının fotokopilerini çektirmeli.

12- Kurum yazısı: Kurumda çalıştığını gösteren antetli, imzalı, kaşeli resmi yazı.

13- Kurum yurtdışı izin yazısı: Kurumdan alacağı, vize tarihlerini kapsayacak şekilde izinli yurtdışı çıkışı yapacağını belirten yazı.

14- Kişinin gelir durumu: Kişinin son 4 aylık maaş bordrosu veya son 4 aylık maaş hesap ekstresi – hesap özeti (banka kaşeli).

15- Kişinin güvencesinin sürekliliği: Kişinin son 4 aylık SSK prim bildirgesi

 

Şirket sahipleri, şirket ortakları için kanada vizesi başvurusu evrakları

 

İlk 10 maddeye ek olarak

11- Umumi Pasaport / Bordo Pasaport sahiplerinin vize almaları gerekiyorsa pasaportlarındaki 1 (barkodlu), 2 – 3 numaralı (fotoğraflı) sayfaların ve önceden aldıkları vizeler varsa vize sayfalarının fotokopilerini çektirmeli.

Hususi Pasaport / Yeşil Pasaport sahiplerinin vize almaları gerekiyorsa pasaportlarındaki 1 (barkodlu), 2 – 3 numaralı (fotoğraflı) sayfaların ve önceden aldıkları vizeler varsa vize sayfalarının fotokopilerini çektirmeli.

12- Dilekçe: İlk 10 maddedeki dilekçeye göre biraz farklı olarak şirketin antetli kağıdına yazılmalı, seyahat edecek kişi tarafından ilgili ülkenin konsolosluğuna hitaben, el yazısı ile nereye, ne zaman, neden gideceğini ve masraflarını kimin karşılayacağını belirten dilekçe yazması gerekir.

13- Gelir durumu: Şirket sahibi veya ortakları başvurularında şahsi mali durumlarını ve şirket mali durum belgelerini (banka, tapu vs. gibi) hazırlamalı. Banka hesap hareketi güncel ve son 6 aylık olmalı.

14- İşyeri kaydı: İşyerinin ticaret odası kayıt ve faaliyet belgelerinin yeni tarihli aslı

15- İşyeri faaliyeti: İşyerinin sicil gazetesi kuruluşu veya güncel biçimi

16- İşyeri yetkilisi: İşyeri sahibinin imza sirküsünün fotokopisi

17- İşyeri aktifliği: Vergi dairesinden alınacak mükellef belgesi ve vergi levhası fotokopisi

18- SGK durumu: Şirketin SGK borcu olmadığına ilişkin belge

 

Öğrenciler için kanada öğrenci vizesi başvurusu evrakları

 

İlk 10 maddeye ek olarak

11- Umumi Pasaport / Bordo Pasaport sahiplerinin vize almaları gerekiyorsa pasaportlarındaki 1 (barkodlu), 2 – 3 numaralı (fotoğraflı) sayfaların ve önceden aldıkları vizeler varsa vize sayfalarının fotokopilerini çektirmeli.

Hususi Pasaport / Yeşil Pasaport sahiplerinin vize almaları gerekiyorsa pasaportlarındaki 1 (barkodlu), 2 – 3 numaralı (fotoğraflı) sayfaların ve önceden aldıkları vizeler varsa vize sayfalarının fotokopilerini çektirmeli.

12- Öğrenci belgesi: Okuldan alınmış yeni tarihli öğrenci belgesi

13- Geçim belgesi: Öğrencinin sürekli gelir kaynağı varsa, buna ilişkin belgeler

14- Öğrencinin sosyal güvencesi: Öğrencinin varsa sosyal güvence belgeleri

15- Aile – ebeveyn güvencesi: Öğrencinin durumu 13 ve 14. maddeleri karşılayamıyorsa anne ve babaya ait geçim ve sosyal güvence belgelerinin hazırlanması gerekir. Anne ve babanın durumu yukarıdaki hangi iş – meslek durumuna uygunsa ona göre belgeler hazırlanmalı.

 

Emekliler için kanada turist vizesi başvurusu evrakları

 

İlk 10 maddeye ek olarak

11- Umumi Pasaport / Bordo Pasaport sahiplerinin vize almaları gerekiyorsa pasaportlarındaki 1 (barkodlu), 2 – 3 numaralı (fotoğraflı) sayfaların ve önceden aldıkları vizeler varsa vize sayfalarının fotokopilerini çektirmeli.

Hususi Pasaport / Yeşil Pasaport sahiplerinin vize almaları gerekiyorsa pasaportlarındaki 1 (barkodlu), 2 – 3 numaralı (fotoğraflı) sayfaların ve önceden aldıkları vizeler varsa vize sayfalarının fotokopilerini çektirmeli.

12- Kimlik kartı: Emekli kimlik kartı fotokopisi.

13- Maaş dökümü: Emekli maaşı aldığı bankadan son 6 aylık maaş dökümü.

 

D- Vize ücretinin ödemesini nereye yapacaksınız?

 

Kanada Vize Ücretleri garanti Bankasına yatmaktadır.

 

E- Kanada Devleti vize başvurularında diğer ülkeler gibi çağırmamakta olup vize sonucunu posta ile göndermektedir.

 

Belgeleriniz doğru ve tam ise , sonucu ne zaman öğreneceğinize dair belge vermezler ve başvuru işleminiz tamamlanır. Başvuru yapmanız, vize alacağınız anlamına gelmez. Başvurmak talep etmektir, talebinize olumlu yanıt vize almanızdır. Kanada Vize Merkezi ile http://www.kanadavizemerkezi.com adresinden başvurunuzu güvenle yapabilirsiniz.

    


Haber okunma sayısı: 4037Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

ANKET

Sizce Kanada'nın En Yaşanılır Şehri Neresi ?

Sizce Kanada'nın En Yaşanılır Şehri Neresi ?

Ankete Katıl Sonuçlar