Kanada'da Dil Eğitimi Alırken Dikkat edilmesi gerekenler...

Az Tuz Tüketimi Tehlikeli

az-tuz-tuketimi-tehlikeli


09 Nisan 2015 Perşembe 17:23

 Tuz tüketimi ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Kanada'nın profesörlerinden Andrew Mente tuz miktarının aşırı düşük olmasının kan basıncına yol açarak başka kronik hastalıkları tetikleyeceğini savunuyor.

Tuz tüketimi ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Kanada'nın profesörlerinden Andrew Mente tuz miktarının aşırı düşük olmasının kan basıncına yol açarak başka kronik hastalıkları tetikleyeceğini savunuyor.

Türkiye'de de tüketimi azaltılmaya çalışılan tuzun günlük tüketiminin ne kadar olması gerektiği konusunda yeni bir tartışma başladı. ABD, bu yıl "Önerilen beslenme kılavuzunu" yenileyecek. Ancak uzmanlar günlük olarak tuzun ne kadar tüketilmesini tavsiye edeceklerinde kararsızlar. Halen yürürlükte olan kılavuzda önerilen miktar 50 yaş altı için2500 miligam, 50 yaş üstü için ise 1500 miligram. Amerikan Kalp Enstitüsü, tuzun kan basıncını artıran etkisi nedeniyle önerilen miktarının daha da düşürülmesini istiyor.

AZ TUZ TÜKETİMİ TEHLİKELİ Mİ ?

Kanada'nın Ontario kentindeki McMaster Üniversitesi profesörlerinden Andrew Mente ise önerilen miktarın aşırı düşük kan basıncına yol açarak başka kronik hastalıkları tetikleyeceğini savunuyor. Prof. Mente, ABD ve Kanada'da günlük tuz tüketimi 3 bin 500 miligramın biraz üzerinde olmasına rağmen insanların çoğunluğunun sağlık sorunu yaşamadığına dikkat çekiyor ve "Günlük 3 bin miligramdan az tuz tüketimi çok tehlikeli" diyor. Bazı diyetisyenler ve doktorlar ise genel bir tuz tüketimi tavsiyesinde bulunulmaması, insanların yapılacak tıbbi testlerin ardından doktorların tuz tüketim tavsiyesine uyması gerektiğini savunuyorlar.


Haber okunma sayısı: 1036

Haberin etiketleri:

kanada, tuz, tehlike


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

ANKET

Sizce Kanada'nın En Yaşanılır Şehri Neresi ?

Sizce Kanada'nın En Yaşanılır Şehri Neresi ?

Ankete Katıl Sonuçlar