Kanada'da Dil Eğitimi Alırken Dikkat edilmesi gerekenler...

Genkök'e Kanadalı Bilim Adamı

genkoke-kanadali-bilim-adami


13 Nisan 2015 Pazartesi 17:45

Kanser ve kök hücre üzerine çalışmaları bulunan Kanadalı bilim adamı Prof. Dr. Feridoun Karimi Busheri, Erciyes Üniversitesi'nde (ERÜ) Genom ve Kök Hücre Merkezi'nde (GENKÖK) eğitim verip, çalışmalar yapacak.

Erciyes Üniversitesi Genom ve Kök Hücre Merkezi Konferans Salonu'nda Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur ve Kanadalı bilim adamı Prof. Dr. Feridoun Karimi Busheri arasında sözleşme imzalandı. Feridoun Karimi Busheri yılda 4 kez eğitim vermek için Erciyes Üniversitesi'ne gelecek. Erciyes Üniversitesi Genom ve Kök Hücre Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yusuf Özkul yapılan protokol ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Erciyes Üniversitesi'nde Busheri'nin eğitim vermesinden dolayı memnuniyetini dile getiren Özkul, "Bu anlaşma ile birlikte Feridoun Karimi Busheri bizimle birlikte çalışmaya başlayacak. Feridoun Karimi Busheri'nin doktora çalışmalarının ardından yaptığı çalışmalara bakıldığında dikkat çekici çalışmaları var. Temel çalışma alanları kök hücre, kanser ve insan genetiği üzerinedir. Busheri üniversitemize her gelişinde 2-3 hafta bizimle birlikte olacak. Kendisi ile birlikte araştırmalara katılacak bir çalışma grubu oluşturduk ve bu grubun akciğer kanserleri ile ilgili bir çalışması biterekTÜBİTAK'a gönderildi. Şu anda TÜBİTAK'tan sonuç bekleniyor. İnşallah bu anlaşma hem üniversitemize hem de ülkemize hayırlı olur" dedi.

Prof. Dr. Feridoun Karimi Busheri de, Erciyes Üniversitesi ile ilk tanışmasının 6 yıl önce olduğunu, o dönemde Genom ve Kök Hücre Merkezi'nin yapılış aşamasında olduğunu dile getirdi. Busheri, 6 yıl sonra tekrar geldiğinde bu merkezin çok büyük gelişme göstermiş olduğunu gördüğünü belirterek, "Bu merkezde çalışmaktan mutluluk duyuyorum ve bu merkezin gelişimi için elimden geleni yapacağım" diye konuştu.

FERİDOUN KARİMİ BUSHERİÖzellikle kanser, kök hücre üzerine tamamlanmış ve devam eden çok sayıda çalışması olan Prof. Dr. Feridoun Karimi Busheri'nin, akciğer kanseri tedavisinde kullanılacak kök hücre araştırmalarını hedefleyen ve kabul edilmiş olan 6 adet patentinin bulunduğu ifade edildi. Genom ve Kök Hücre Merkezi ile de TÜBİTAK'a başvurusu tamamlanmış bir projesinin olduğu, ayrıca Prof. Dr. Feridoun Karimi- Busheri'nin Kanada'da Alberta Universitesi'nde, Onkoloji Anabilim Dalı'nda öğretim üyeliği görevini yürütüyor. Busheri öte yandan, Amerika'da San Diego şehrinde bulunan NovaRx şirketinde de Kök Hücre bölümünün müdürlük görevini sürdürüyor. 


Haber okunma sayısı: 1101

Haberin etiketleri:

kanada, bilim, ödül


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

ANKET

Sizce Kanada'nın En Yaşanılır Şehri Neresi ?

Sizce Kanada'nın En Yaşanılır Şehri Neresi ?

Ankete Katıl Sonuçlar