Kanada'da Dil Eğitimi Alırken Dikkat edilmesi gerekenler...

Fuad Masum, Türkiye'den IŞİD'e karşı destek istedi

fuad-masum-turkiyeden-iside-karsi-destek-istedi


20 Nisan 2015 Pazartesi 17:10

 Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, DAEŞ terörüyle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, "Türkiye ve diğer bölge ülkelerinden Irak'a bu büyük afete (DAEŞ) karşı mücadelesinde destek olmalarını talep ediyorum. Bu virüs kaldırılmazsa başka bir ülkeye de geçebilir, kıtalararası yayılım sağlayabilir. Bizler özellikle Avustralya'da, Kanada'da, Tunus'ta, Afrika'da bunların hazırlık içinde olduğunu biliyoruz" dedi.

Masum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. 

Misafirperverliği ve görüşmelerdeki açık sözlülüğü için Erdoğan'a teşekkür eden Masum, Irak'ta farklı siyasi eğilimlere sahip olmalarına rağmen Türkiye'yi yüzlerce yıllık ortak geçmişe sahip, dost ve önemli bir komşu ülke olarak gördüklerini söyledi. İki ülkenin gerek dini, gerek tarihi, gerekse siyasi bağlamda ortak çıkarlarının işbirliğini zorunlu kıldığını belirten Masum, Türkiye'nin Irak ile önemli ticari ilişkiler yürüttüğünü, Irak petrolünün Türkiye kanalıyla yurtdışına gittiğini anlattı.

Fuad Masum, Irak'ta bazı güvenlik güçlerinin DAEŞ ile mücadele kapsamında eğit donat çerçevesinde Türkiye tarafından eğitildiğini ve Türk hükümetinin ülkesine insani yardımda bulunduğunu hatırlatarak, teşekkür etti. 

İki ülke ilişkilerinin temel ilkeler üzerine kurulması gerekliliğini dile getiren Masum, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin katettiği ilerleme ve birçok açıdan elde ettiği başarıyı büyük bir hayranlıkta takip etmekteyiz. Irak, her daim Türkiye ile ilişkilerine önem veren bir ülke olmuştur. Bu ilişkilerin sonuçları her iki ülkenin çıkarına olmuştur. Ben bu ilişkilerin ivme kazanmasını arzu ediyorum.

Bizler şu anda terör gibi büyük bir belayla karşı karşıya kalmış durumdayız. Bunu özetle DAEŞ diye ifade edebilirim. Bunlar her türlü değer ve ahlaktan uzak bireylerin oluşturduğu bir terör örgütü. Ben sayın Erdoğan'ın bahsettiği gibi 'büyük bir virüs' demek istiyorum. Bir yerden başka bir yere intikal eden bir virüs. Bu bağlamda da Türkiye ve diğer bölge ülkelerinden Irak'a bu büyük afete karşı mücadelesinde destek olmalarını talep ediyorum. Bu virüs kaldırılmazsa başka bir ülkeye de geçebilir, kıtalararası yayılım da sağlayabilir. Bizler özellikle Avustralya'da, Kanada'da, Tunus'ta, Afrika'da bunların hazırlık içinde olduğunu biliyoruz. Bunlara karşı etkin mücadeleyi sürdürmemiz gerekiyor. Bölge ülkelerinin bu bağlamda ciddi sorumlulukları vardır."

İlişkilerin güçlendirilmesi için çaba harcanması gerektiğine dikkati çeken konuk Cumhurbaşkanı, "Bana göre ilişkilerimiz normal şartlarda devam etmiş olsaydı şu an 'ticaret hacmimiz 20 milyar doları geçmişti' diyebilirdim, ama maalesef bugün bunu gerçekleştiremiyorsak bunun nedeni DAEŞ terörüdür" diye konuştu. Masum, konuşmasının sonunda Türkiye'ye her alanda başarı temennilerini iletti.

Haber okunma sayısı: 696

Haberin etiketleri:

kanada, türkiye, ışid


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

ANKET

Sizce Kanada'nın En Yaşanılır Şehri Neresi ?

Sizce Kanada'nın En Yaşanılır Şehri Neresi ?

Ankete Katıl Sonuçlar