Kanada'da Dil Eğitimi Alırken Dikkat edilmesi gerekenler...

Irak Şam İngiliz Devleti

irak-sam-ingiliz-devleti


25 Mart 2015 Çarşamba 21:37

 

İngilizler'in  üzerinden oynadıkları oyun ortaya çıkınca, Kraliçe'nin medyası IŞİD nedeniyle tutukladıkları 14 kişiyi yayınladı. Ama rakamlara göre 'den teröre gidenlerin sayısı 3 bini buldu. Her hafta 5 İngiliz Suriye'ye geçerken, bunlardan 600'ünün İngiltere'de silahlı eğitim aldığı ortaya çıktı.

Irak ve Suriye'de üst üste yaşanan kaosların ardından ortaya çıkan , bölgede terör estirirken son günlerde yaşanan gelişmeler kanlı örgütün içinde İngiliz etkisinin büyük olduğunu ortaya koydu. Önce IŞİD'in kafa kesen celladı Muhammed Emwazi'nin İngiliz istihbarat servisi MI5 ajanı olduğu ortaya çıktı. 3 İngiliz kızı Türkiye üzerinden Suriye'ye götüren Muhammed el Raşit de İngiltere ile istihbarat paylaşan Kanada'nın konsolosluk görevlilerinin tüm bilgileri verdiğini itiraf etti. 3 İngiliz kızla beraber onlarca İngiliz'in daha IŞİD'e gittiği ortaya çıkarken, bu sırada Türkiye'nin IŞİD'e gitmek üzere yakalayarak İngiltere'ye iade ettiği 3 genç erkek ise Kraliçe'nin mahkemelerinde serbest bırakıldı. Yine Türkiye'nin yakalayıp iade ettiği İngiliz kız Jamila'nın ise 7 ay Suriye'de kaldıktan sonra'ye döndüğü, burada MI5 ları ile görüştüğü, yakın takipte olduğu için tutuklanmadığı ama tüm bu güvenlik önlemlerine rağmen elini kolunu sallayarak yeniden Türkiye'ye geldiği anlaşıldı. 

KRALİÇE'NİN ASKERLERİ 
3 binden fazla İngiliz'in IŞİD'e katılmasını tamamen "Türkiye sınırlarda yeterli kontrol yapmıyor" yalanıyla savunmaya çalışan İngilizler, ajanları üst üste açığa çıkınca dün IŞİD'e katılım ve yardım nedeniyle yakaladıkları 14 kişinin isimlerini paylaştı. Kraliçe'nin medyası "İngiltere, IŞİD'e karşı yoğun bir savaş veriyor" derken; yakalanan 14 kişi dışında yapılan diğer operasyonlara da yer verildi. Ama İngiliz araştırma şirketleri ve yetkililerinin verdiği rakamlar Kraliçe'nin medyasında yer almadı. Resmi ağızlardan yapılan açıklamalar ve İngiltere'de yapılan araştırmalara göre bu ülkeden IŞİD'e 3 binden fazla katılım oldu. Bunlardan 600 kadarı bu ülkede askeri eğitim aldı. Bin 500'ü IŞİD içinde fiilen çatışmalara katıldı. 250'si de tıp eğitimi aldı. Hâlen her hafta 5 İngiliz, teröre gitmek için ülkesinden ayrılıyor. Üstelik IŞİD'in celladı Emwazi dahil, IŞİD'e para gönderen hiçbir banka hesabı engellenmiyor. Bunları görmezden gelen Kraliçe'nin medyası ise tutukladıkları 14 kişi üzerinden "IŞİD'e karşı mücadele ediyoruz" algısı oluşturarak, Türkiye'yi suçlamaya devam ediyor

HER İSİMDEN BİLGİLERİ VAR
İŞİD'in içinde İngiliz komutanlarla yakınlık kurup elde ettiği bilgileri Kanadalı ajanlarla paylaşan Muhammed el Raşit'in ifadelerine göre İngiltere, kendi ülkesinden ayrılıp Türkiye üzerinden Suriye'ye gitmeye çalışan her ismi biliyor. En az 150 kişiyi IŞİD'e götüren ve yüz binlerce pound'luk para trafiğini yöneten el Raşit, İngiltere'den gelen her ismi daha gelmeden önce bildiğini ve bu bilgiyi Kanadalı ajanlara ilettiğini itiraf etmişti. Büyük Britanya'ya bağlı olduğu için Kraliçe'nin toprağı sayılan Kanada, aynı zamanda istihbarat anlaşması gereği tüm bilgilerini İngiltere ile paylaşmak zorunda olduğu için, İngiliz yetkilileri de el Raşit'in gönderdiği tüm bilgileri en baştan biliyordu.


Haber okunma sayısı: 599

Haberin etiketleri:

kanada, siyasi, politik


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

ANKET

Sizce Kanada'nın En Yaşanılır Şehri Neresi ?

Sizce Kanada'nın En Yaşanılır Şehri Neresi ?

Ankete Katıl Sonuçlar