Kanada'da Dil Eğitimi Alırken Dikkat edilmesi gerekenler...

Kanada'da İktidar değişti

kanadada-iktidar-degisti

Kanada'da seçimleri liberal parti kazandı !
20 Ekim 2015 Salı 16:22

 Kanada seçimleri iktidar değiştirdi

 Kanada'da Stephen Joseph Harper başkanlığında dokuz yıldır devam eden Muhafazakar Parti iktidarı dün sona erdi. Ülkede yapılan 42’inci federal seçimlerden, Justin Trudeau liderliğindeki Liberal Parti kazandı.

Kanada'da 77 gün devam eden ve en uzun seçim kampanyası olarak ülke tarihine geçen propaganda döneminin ardından, seçmenler dün sandığa gitti. 2 Ağustos'tan kampanya döneminin bitimine 1 hafta kalaya kadar Muhafazakar Parti ile anamuhalefetteki Yeni Demokrat Parti arasında geçen çekişmeli seçim propagandası, son hafta Kanadalı siyaset analistlerinin bile anlayamadığı şekilde Liberal Parti lehine döndü.

 

Gece geç saatlerde açıklanan resmi olmayan kesin sonuçlara göre, yüzde 40,4 oy alan Liberal Parti, 338 sandalyeli Kanada Federal Parlamentosu'nda 189 sandalye kazanarak tek başına iktidar oldu. 

Seçimleri kazanan Liberal Parti lideri Justin Trudeau ve eşi Sophie Gregoire

Stephen Joseph Harper başkanlığındaki Muhafazakar Parti ise yüzde 32,2 oyla 103 milletvekilliği çıkardı ve Kanada'nın yeni anamuhalefet partisi oldu.

Resmi olmayan sonuçlara göre anamuhalefetteki Yeni Demokrat Parti, ciddi bir oy kaybına uğradı ve 103 milletvekiline sahipken, sandıktan ancak 35 milletvekili çıkarabildi. Quebec eyaletinin bağımsızlığını savunan Quebec Bloku ise parlamentoya 10 milletvekili sokabildi. Parlamentonun son sandalyesini ise Yeşil Parti Genel Başkanı Elizabeth May seçilerek doldurdu.

GERÇEK DEĞİŞİM VAADİ İŞE YARADI

Kanada siyasetinin 43 yaşındaki genç lideri Justin Trudeau, ülkenin orta direği sayılan dar gelirliler üzerine kurduğu “Real Change” (Gerçek Değişim) sloganı ile, son hafta tüm anketleri alt üst etmeyi başardı. Liberal Parti'nin iki üniversite mezunu genç liderinin, babası Pierre Trudeau'nun 4 kez oturduğu başbakanlık koltuğuna oturacak olması, en çok Yeni Demokrat Parti taraftarları ve Lideri Tom Mulcair'i şoke etti.

LAYTON’IN BAYRAĞI YOLDA KALDI

Kendisini ölüme götüren kansere rağmen 36 milletvekilli partisini, 2011 seçimlerinde 103 milletvekili ile Federal Parlamento'da ana muhalefet haline getiren Jack Layton'ın bayrağını devralan Tom Mulcair, Layton'ın Orange Revolution (Turuncu Devrim) bayrağını “burca” dikemedi.

Seçim kampanyasını, Stop Harper sloganı üzerine kuran Mulcair, Harper'ın başarısızlıklarını seçmene anlatmakta yetersiz kalınca güç kaybetti. Türkiye'ye sevgisi ve Türklere yakınlığı ile bilinen Mulcair'in, partisinde başlaması muhtemel iç muhalefete ne cevap vereceği ise şimdilik bilinmiyor.


http://www.kanadakulturmerkezi.com

 


Haber okunma sayısı: 2376Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

ANKET

Sizce Kanada'nın En Yaşanılır Şehri Neresi ?

Sizce Kanada'nın En Yaşanılır Şehri Neresi ?

Ankete Katıl Sonuçlar