Kanada'da Dil Eğitimi Alırken Dikkat edilmesi gerekenler...

‘Kanadalı’ başkan adayı olur mu?

kanadali-baskan-adayi-olur-mu

ABD başkanlık seçimlerinde, Cumhuriyetçi Parti’de Donald Trump’ın en yakın rakibi Teksas Senatörü Ted Cruz.
07 Nisan 2016 Perşembe 09:33

 Geleneksel kanadın dışındaki sağ görüşleriyle tanınan, dindar bir evanjelik olan Cruz’un tartışmalı bir diğer yanı da Kanada doğumlu olması. ABD’de başkan ya da başkan yardımcısı seçilebilmek için ‘doğuştan ABD vatandaşı’ olmak gerekiyor. Ancak Amerikan Anayasası, ‘doğuştan vatandaş’ın tanımını yapmıyor. 
 

 

Kurul onay verdi
Birçok akademisyene göre, ABD topraklarında doğan kişilerle birlikte, farklı bir ülkede dünyaya gelen ancak anne ve babası Amerikan vatandaşı olan kişiler de ‘doğum anından itibaren ABD vatandaşı’. Ancak özellikle halk nezdinde, sadece ABD’de doğanların başkan olabileceğine dair genel bir kanı mevcut. Bu durum da Cruz’un doğum yerinin tartışılmasına sebep oluyor.  Iowa’da yapılan ilk ön seçimlerde, eyaletin seçim kurulu iki üyenin itirazına rağmen oy çokluğuyla Cruz’un ‘doğuştan vatandaş’ olduğuna ve başkan adayı olabileceğine karar vermişti. 
Karara, Cruz’un doğumdan sonra vatandaş olma adına hiçbir başvuruda bulunmasına gerek kalmaması gerekçe gösterildi. Cruz, resmi bir karar sayesinde rahat bir nefes alsa da, Trump konunun peşini bırakmadı. Trump, Cruz’un seçilmesi durumunda Demokrat Parti’nin dava açarak onu diskalifiye edeceğini savunuyor. ABD gibi, Kanada da topraklarında doğan herkesi vatandaş kabul ediyor. Doğumu itibariyle Kanada vatandaşı olduğunu bilmediğini söyleyen Cruz ise, bu ülke vatandaşlığından çıkma kararı aldı.


Haber okunma sayısı: 768Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

ANKET

Sizce Kanada'nın En Yaşanılır Şehri Neresi ?

Sizce Kanada'nın En Yaşanılır Şehri Neresi ?

Ankete Katıl Sonuçlar