Kanada'da Dil Eğitimi Alırken Dikkat edilmesi gerekenler...

Ukrayna'ya Destek Konferansı

ukraynaya-destek-konferansi


28 Nisan 2015 Salı 11:16

 Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Ukrayna'nın doğusundaki krizin aşılması için tek yolun reform olduğunu belirtti.

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de dün düzenlenen AB-Ukrayna Zirvesi'nin ardından bugün başlayan Ukrayna'ya uluslararası destek konferansında konuşan Juncker, ülkedeki çatışmalarda yaklaşık 6 bin kişinin öldüğünü, 15 bin kişinin yaralandığını, 2 milyon kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını anımsatarak "Reformlar, doğudaki krizin aşılması için tek çözüm yolu" dedi.

Juncker, ülkenin doğusunda şiddetle iç içe yaşayanların bu konferansı önemsiz görebileceğini belirterek Ukrayna'da istikrarı ve ekonomik toparlanmayı sağlayacak reformların krizin tek siyasi çözüm yolu olduğunu vurguladı.

Konferansa görüntülü mesaj gönderen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, "ABD,Ukrayna'ya 2 milyar dolar sağlamaya hazır" dedi. Biden, ABD'nin ilk etapta 1 milyar dolar, reform yapılması halinde de yıl sonuna kadar 1 milyar dolar daha sağlayacağını söyledi.

Biden, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığına cevap olarak uygulanan yaptırımların devam etmesi gerektiğini kaydederek Rusya'nın askeri araçlarını, füzelerini ve birliklerini ülkenin doğusuna göndererek Ukrayna topraklarını işgal ettiğini belirtti.Bunun, Avrupa sınırlarını yeniden çizmeye yönelik bir girişim olduğunu ifade eden Biden, yaptırımların, Rusya'nın Minsk anlaşması kapsamındaki tüm yükümlülükleri yerine getirmesi ve Ukrayna topraklarından çıkması için devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis de "Biz, Ukrayna'ya toplam 1,7 milyar avroluk mali yardım yapma konusunda nihai anlaşmaya vardık. Her şey planlandığı gibi giderse bu yıl ortalarında ilk 600 milyon avroluk yardımı Ukrayna'ya verebiliriz" diye konuştu.

Uluslararası örgüt ve iş dünyasından üst düzey temsilcilerin de katıldığı konferansa, aralarında tarım, sanayi ve enerji sektörlerinin de bulunduğu tüm alanlarda yolsuzlukla mücadele de dahil olmak üzere Ukrayna ekonomisinde yapılması öngörülen reformlar ve atılacak adımlar ele alınıyor.

Konferansta, Rusya yanlısı ayrılıkçıların saldırılarından etkilenen bölgelerin yeniden kalkındırılmasına yönelik eylem planları ile iç savaş nedeniyle yerlerinden edilen kişilerin sorunlarının çözümüne yönelik meseleler de görüşülüyor.

Ukrayna'ya destekte bulunan 56 ülkeden 270'ten fazla delegenin katıldığı konferansa,Letonya Başbakanı Laimdota Straujuma, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis DombrovskisSlovenya Başbakan Yardımcısı Boris Koprivnikar, Slovakya Başbakan Yardımcısı Lubomir Vazhny, Makedonya Başbakan Yardımcısı Vladimir Peshevski,Kanada Vatandaşlık ve Göç İşleri Bakanı Chris AlexanderÇek Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Pavel Belobradek ve çok sayıda yetkili katılıyor.


Haber okunma sayısı: 747

Haberin etiketleri:

kanada, destek, konferans


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

ANKET

Sizce Kanada'nın En Yaşanılır Şehri Neresi ?

Sizce Kanada'nın En Yaşanılır Şehri Neresi ?

Ankete Katıl Sonuçlar