IELTS Sınavı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

IELTS nedir?

IELTS dünya çapında İngilizce yeterlilik testleri International English Language Testing System olduğunu. Geçen yıl 2 milyon testleri yapılması, IELTS çalışma, iş ve göç için dünyanın en popüler yüksek bahisli İngilizce dil testidir.

Hangi kuruluşlar IELTS kabul etmektedir?

IELTS, dünya çapında 9.000 ‘den fazla kuruluş tarafından kabul edilmektedir. Bu üniversiteler, göçmenlik departmanları, devlet kurumları, meslek kuruluşlarını ve çokuluslu şirketler yer alıyor.

Kim IELTS sahibi ve kim testi yazıyor?

140 ülkede 1000’den fazla test merkezleri ve yerleri ile IELTS Avustralya ve Cambridge İngilizce Dil Ölçme ve sunulan: IELTS ortaklaşa British Council, IDP aittir. Yazarların Uluslararası ekipleri IELTS test materyalleri katkıda bulunur. Devam eden araştırmalar IELTS adil ve tarafsız kalmasını sağlar. Gerçek-yaşam durumları yansıtan çok farklı İngilizce konuşan ülkelerden gelen Test yazarları IELTS içerik geliştirmektedir.

Neden testin iki versiyonu vardır?

Akademik ve Genel Eğitim – IELTS iki versiyonu vardır. Akademik testi İngilizce konuşulan bir ülkede bir yükseköğretim düzeyinde eğitim almak isteyenler içindir. Genel Eğitim Test iş deneyimi veya eğitim programları, liseyi yapmak ya da İngilizce konuşulan bir ülkeye göç etmek isteyenler içindir. Tüm adaylar aynı Dinleme ve Konuşma testleri ancak farklı Okuma ve Yazma testleri almak zorundadır.

Testin formatı ne biçimdir ve ne kadar sürer?

Dinleme (30 dakika), Okuma (60 dakika), (60 dakika) Yazma ve (11-14 dakika) Konuşma – IELTS dört bölümden oluşmaktadır.Toplam test süresi 2 saat ve 45 dakika. Dinleme, Okuma ve Yazma testleri bir oturuşta yapılır. Konuşma testi aynı gün veyayedi güne kadar önce veya diğer testlerden sonra olabilir.

IELTS özellikleri

Sınavda temel amaç katılımcının İngilizce dilindeki dinleme, okuma, yazma ve konuşma yetkinliğini belirlemektir. Bu bölümler için 0-9 arasında değerlendirme notu verildikten sonra genel değerlendirme seviyesine ulaşılır. Sınavın önemli bir bölümünü oluşturan konuşma bölümünde sınava katılan kişi bir denetçiyle beraber sohbet eder. Denetçi sınava katılan kişiyle ilgili değerlendirmelerini not eder ayrıca tüm sohbet kayıt altına alınır

IELTS sınav yapısı

Tüm katılımcıların dinleme, okuma, yazma ve konuşma olarak sıralanan dört bölümü de tamamlamaları gerekmektedir. Dinleme ve konuşma bölümleri tüm katılımcılar için aynı olsa da sınavın akademik olup olmamasına göre okuma ve yazma bölümleri değişiklik göstermektedir.

Dinleme

Dinleme bölümü dört ayrı kısımdan oluşur. Her kısımdan önce katılımcılara durum hakkında kısa bilgi verilmektedir. Sonra sınavda yer alan sorulara bakmaları için bir süre verilir. İlk üç kısmın yarısında kısa bir ara verilip katılımcıların kalan soruları okumasına imkan verilmektedir. Her kısım sadece bir kez dinletilmekte, tekrarlama yapılmamaktadır.

Okuma

Akademik sınavda okuma bölümü üç kısımdan oluşmakta, her metinden sonra 13-14 soru olmakta, toplamda ise 40 soru sorulmaktadır. Genel sınavda ise yine üç kısım bulunsa da metinler daha kısa ve basittir.

Yazma

İki kısımdan oluşan yazma sınavında ilk olarak bir tablonun anlatılması istenmekte, ikinci kısımda ise seçilen bir başlıkta bir kompozisyon yazılmaktadır.

Konuşma

Konuşma bölümü üç kısımdan oluşur. İlk kısımda sohbet şeklinde geçen konuşmada katılımcı hakkında genel bilgi, ilgi alanları ve aile üyeleri gibi konular ele alınır. İkinci kısımda katılımcıya verilen bir başlık üzerine önce bir süre düşünmesi istendikten sonra konu hakkında konuşması istenir. Üçüncü bölümde ise bir önceki kısımda bahsedilen konu ile ilgili olarak denetmen ile münazara yapılır.

Süre

Toplam test süresi yaklaşık 3 saat sürmektedir:

 • Dinleme: 40 dakika
 • Okuma: 60 dakika
 • Yazma: 60 dakika
 • Konuşma: 10-15 dakika

İlk üç bölüm olan dinleme, okuma ve yazma daima bu sırayla ve arka arkaya ara verilmeksizin aynı gün ve aynı sınav merkezinde yapılır. Konuşma bölümü sınav merkezinin iradesiyle başka bir test merkezinde diğer sınav bölümlerinden sonra yedi gün içinde yapılabilir.

Değerlendirme

IELTS seviye değerlendirmesi 0-9 arasıdır. Ortalama .25 ile bitiyorsa üst buçuğa, .75 ile bitiyorsa üst tam sayıya yuvarlanır.(Örn: 6.25=6.5, 6.375=6.5,6.125=6.0, 6.75=7.0, 6.675=6.5) Dokuz ayrı seviye şu şekilde açıklanmıştır:

 • 9 (Uzman kullanıcı): Dile tamamen hakimdir, yerinde ve doğru kullanımın yanı sıra akıcı bir konuşa ve tam anlama kabiliyeti.
 • 8 (Çok iyi kullanıcı): Dile tamamen hakim olmakla beraber sadece nadiren tutarsızlıklara sahiptir. Sık karşılaşılmayan durumlarda yanlış anlamalar oluşabilir. Karmaşık durumlarla başa çıkabilir.
 •    7 (İyi kullanıcı): Dile hakim olmakla beraber bazı sıklıkta tutarsızlıklar ve yanlış anlamalar yaşayabilir. Karmaşık durumlarla başa çıkabilir ve detaylı anlatımları anlar.
 • 6 (Yetenekli kullanıcı): Genel olarak dile hakim olmakla beraber bazı tutarsızlılar ve yanlış anlamalar yaşanmaktadır. Sık karşılaşılan durumlarda karmaşık bir dil kullanabilir.
 • 5 (Makul kullanıcı): Dile kısmi olarak hakimdir, çoğu durumlarla başa çıkabilir ancak kimi hatalar yapar. Kendi alanında temel konulara hakimdir.
 • 4 (Sınırlı kullanıcı): Temel yeterlilik sadece tanıdık konularda geçerlidir. Karmaşık kullanımda sık sık sorun yaşar.
 • 3 (Aşırı sınırlı kullanıcı): Çok bilindik durumlarda sadece genel durumu anlayabilir ve anlatabilir.
 •  2 (Kesintili kullanıcı): Sadece çok tanıdık koşullarda ve sınırlı kelime grupları haricinde gerçek bir iletişim mümkün değildir.
 • 1 (Kullanıcı değil): Birbirinden bağımsız kullanılan birkaç sözcük dışında dili kullanmaya yatkın olmama durumu.
 •        0 Sınava girmemiş ve dolayısıyla haklarında bilgi alınamamış adaylar için kullanılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*