Kanada’dan kendilerine silah yardımında bulunmasını istedi

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Vadim Pristayko, ülkesinin komple bir savaşa hazırlandığını belirterek, Kanada’dan kendilerine silah yardımında bulunmasını istedi.

Ukrayna’nın Ottawa Büyükelçisi iken geçen sonbaharda Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak ülkesine dönen Pristayko, Kanada resmi yayın kuruluşu CBC’nin The House isimli radyo programına canlı yayın konuğu olarak katıldı.Tek istedikleri şeyin silah ve bu silahlar için askeri eğitim olduğunu ifade eden Pristayko, “Biz Kanada’dan, kendimizi savunmak için silah istiyoruz. Kanada, son on yılda Ukraynalı askerleri eğitmek için yardımcı olmuştur ancak bu yeterli değil. Bu istilaya karşı ordumuzun silah ve bunları kullanmak için eğitime ihtiyacı var” dedi.

 

“RUSYA İLE TAM BİR SAVAŞA HAZIRLANIYORUZ”

Dünyanın, Rusya gibi nükleer bir güce karşı mücadelede Ukrayna’ya katılmaktan korktuğunu ileri süren Prystaiko, Minsk’te sağlanan ateşkesin de işe yaramadığını kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Putin’e “asla güvenilemeyeceğini” iddia eden Pristayko, “Rusya ile olan sınır kapılarını kapattık. Kimseyi korkutmak istemeyiz ama Rusya ile tam bir savaşa hazırlanıyoruz. Böyle bir tehdit karşısında yapacak başka bir şey kalmadı. Kulağa tehlikeli geliyor ama Putin’i durdurmamız gerekiyor. Bunu sadece Ukrayna ve Avrupa halkları için değil, Rus halkı için de yapmamız lazım” diye konuştu.

“ALTYAPIMIZ HARAP OLDU”

Ülkesinin sanayi üretiminin yüzde 20’sini kaybettiğini ve altyapının harap olduğunu hatırlatan Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı, Batı ülkelerinden ve Kanada’dan mali yardımlarını artırmalarını istedi.

Pristayko, Avrupa’da yaşanan bu büyük değişiklik karşısında komşularının Ukrayna’ya yardıma korktuğunu iddia ederek, “Dünyadaki gelişmelere kabaca göz attığımızda, Irak için topluca harekete geçen, asker gönderenlerin, Ukrayna için neden farklı davrandıklarını başka şekilde izah edemeyiz” ifadesini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*