Kanada’nın dış ticaret açığı Mayıs ayında 677 milyon $’a düştü

Statistics Canada tarafından açıklanan verilere göre, Covid-19 salgını dolayısıyla aylık ithalat ve ihracat değerinin dörtte birinden fazlasının kaybedilerek tarihi bir düşüş görülen Nisan ayının ardından Mayıs ayında Kanada’da ihracat, otomotiv sektörünün yeniden üretime başlaması ve yüksek ham petrol fiyatlarının bir sonucu olarak %6,7 artış gösterdi. Bununla birlikte ithalat, dünya genelinde çeşitli ekonomilerin devamlı olarak yeniden açıldığı bir zamanda yaşadığı arz sıkıntısını yansıtarak %3,9 daha düştü.

Nisan ayında Kanada’nın dünyaya yönelik ticari açığı Nisan ayında kaydedilen 4,3 milyar $’a kıyasla 677 milyon $’a geriledi. Hacimsel olarak, Mayıs ayında ihracat %3,8 artarken, ithalat %6,7 düşüş gösterdi.

Mayıs ayında toplam ihracat, Nisan ayındaki %29,1’lik düşüşün ardından %6,7 artışla 34,6 milyar $ oldu. Bu artış 11 üretim sektörünün sekizinde görüldü ve enerji harici ihracat %5,6 arttı. Bununla birlikte yıllık bazda toplam ihracat %34,1 düşüş gösterdi.

Mayıs ayında toplam ithalat, Nisan ayındaki %25,2’lik düşüşün ardından %3,9 daha düşerek 35,3 milyar $ olurken, 11 üretim sektörünün yedisinde düşüş yaşandı. Toplam ithalat yıllık bazda değerinin neredeyse üçte birini kaybetti.

ABD dışındaki ülkelerden yapılan ithalat (-%10,1) Mayıs ayındaki toplam düşüşten sorumlu olurken, Nisan ayında ABD’den yapılan ithalattan daha hafif bir düşüş göstermişti. Nisan ayında bu ülkelerin çoğunda üretim durdurulmuş olsa da, uzun sevkiyat süresi, önemli değişikliklerin etkisinin Kanada ithalat istatistiklerinde daha geç görünmesi anlamına geliyor. İngiltere’den (rafine altın), Güney Kore’den (motorlu taşıtlar) ve Japonya’dan (motorlu taşıtlar) yapılan ithalat, Mayıs ayındaki düşüşe en çok katkı eden ülkeler oldu. Bu yılın başındaki ciddi düşüşün ardından Çin’den yapılan ithalat, çoğunlukla kişisel korunma ekipmanları alınarak %6,2 artışla 4,2 milyon $ olarak üç ay üst üste artmış oldu ve 2019 yılının Mart ayından beri en yüksek seviyesini kaydetti.

Kanada’nın ABD hariç diğer ülkelere yaptığı ihracat söz konusu ayda %2,4 artarken, en çok ihracatı Çin’e (demir cevheri ve ham petrol) ve Fransa’ya (hava taşıtı ve kanola) yaptı. Çin’e yapılan ihracat üst üste ikinci ay artmış oldu ve 2018 yılının Aralık ayından beri en yüksek seviyesini kaydetti. Bunun sonucunda Kanada’nın ABD hariç diğer ülkelere yönelik ticari açığı Nisan ayında kaydedilen 5,5 milyar $’dan 3,5 milyar $’a geriledi ve 2016 yılının Aralık ayından beri en düşük seviyesini kaydetti.

ABD’ye yapılan ihracat Mayıs ayında %8,9 artışla 23,2 milyar $ olurken geçen yılın Mayıs ayına kıyasla %40 düşüş gösterdi. Motorlu taşıtlar ve parçaları ile ham petrol ihracatı, Mayıs ayında ABD’ye yapılan ihracat artışında en önemli pay sahibi oldu. ABD’den yapılan ithalat %1,2 artışla 20,4 milyar $ olurken, yıllık bazda %39 düşüş kaydetti.

Sonuç olarak Kanada’nın ABD’ye yönelik ticaret fazlası, Nisan ayında kaydedilen 1,2 milyar $’dan 2,8 milyar $ seviyesine yükseldi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*