Kanada Vizesi Alırken

Dünyanın en zor işlerinden biri Başka bir ülkeye gitmek için vize başvurusu yapmak olsa gerek. Helede gelişmemiş veya gelişmekte olan bir ülkenin vatandaşı iseniz vay halinize. Aslında yaşadığımız dünya Hepimiz için eşit olarak var. Malesef gelişmiş ülkeler bu hakkımızı elimizden alıyor.

Kanada yıllardır Birleşmiş Milletler (UN) tarafından dünyanın yaşanılır en iyi ülkesi seçiliyor. Burada temel kıstaslar belli .Ülkenin Milli Gelirinin ( Kişi başına düşen ) yüksek olması, doğanın korunmuş olması, sağlık ve eğitim harcamalarının devlet tarafından karşılanması, suç oranının düşük olması gibi ölçülere bakılarak karar veriliyor. Buraya kadar güzel ama bu güzelim ülke bizim gibi gelişmekte olan ülkenin vatandaşlarına malasef vize konusunda bayağı zorluklar çıkarmayada devam ediyor. Temel gerekçeleri ise kişinin finansal yeterliliğinin olmaması, vize başvurusunun öncesinde başka ülkelere seyahat geçmişinin bulunmaması , ülkemizin siyasi ve ekonomik durumunun bozuk olmasından ötürü Kanada’ya gidecek kişinin orada kalmayı düşüneceği düşüncesi. Temel sebepler belirttiğim gibi bunlar. Yıllardır Kanada Kültür Merkezi’nde gerek seyahat amaçlı gerekse eğitim amaçlı Kanada’ya Vize başvurusu yapmak isteyenlere danışmanlık hizmeti veriyorum ve bu işi profesyonelce yaptığıma inanıyorum. Son dönemlerde kanada vize başvurularında red artışı olmaya başladı.Temel gerekçeleri ise öğrencilerin seyahat geçmişlerinin olmaması ve Türkiye’de yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmelerdeki olumsuzluklar. Buradan kanada elçiliğine sesleniyorum. Madem Türkiye’de yaşanan durumdan rahatsızsınız lüten Güney Sudan ‘da yaptığınız gibi elçiliğinizi vize işlemlerine kapatınız. Parası olana ve seyahat geçmişi olana vizeyi vereceksiniz parası olupta seyahat geçmişi olmayana da ülke şartlarını bahane edip red vereceksiniz. Bu işlemler insanların seyahat ve eğitim özgürlüklerine vurulan bir darbedir.

Sonuç olarak Kanada konsolosluğu kanada vizesi konusunda Türkiye vatandaşlarına gereksiz yere gereksiz sebeplerden ötürü adil omayan bir şekilde vize başvurularını red etmektedir. Bu duruma acil çözüm getilrilmesini buradan talep ediyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*